Polisacharydy (wielocukry, cukry złożone) to związki zbudowane z dużej liczby monosacharydów połączonych wiązaniami O-glikozydowymi. Dzięki swoim właściwościom w organizmie mogą pełnić funkcje zapasową jak: skrobia i glikogen oraz budulcową jak: celuloza i chityna.
Skrobia- jest zbudowana z dwóch polisacharydów: amylozy i amylopektyny, które składają się z cząsteczek glukozy. Jest materiałem zapasowym u roślin. Występuje m.in. w nasionach zbóż oraz bulwach ziemniaków. Znajdziemy ją w ziemniakach, ryżu, makaronach i innych produktach zbożowych.
Glikogen- jest cukrem zapasowym magazynowanym w wątrobie lub mięśniach szkieletowych. Cukier ten występuje w wątrobie (ok.10% jej masy) oraz mięśniach (ok.1% masy). Przeciętny zapas glikogenu w organizmie człowieka wynosi ok. 300 g. Podczas wysiłku nasz organizm korzysta z trzech podstawowych systemów energetycznych: systemu fosfagenowego, glikozy beztlenowej, glikozy tlenowej. Węglowodany rozkładane w glikozie tlenowej głównie pochodzą z glikogenu mięśniowego. Gdy trenujemy jego zasoby zmniejszają się co przyczynia się do spadku energii, dlatego należy pamiętać o odpowiednim uzupełnieniu go po wysiłku fizycznym.