Kilkocukry, czyli inaczej oligosacharydy powstają przez połączenie cząsteczek monosacharydów za pomocą wiązania O-glikozydowego. Najważniejszą biologicznie grupę oligosacharydów stanowią disacharydy (dwucukry) zbudowane z dwóch cząsteczek cukrów prostych. Wśród dwucukrów największe znaczenie mają: sacharoza, laktoza i maltoza.
Sacharoza- jest zbudowana z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy. Jest głównym składnikiem cukru spożywczego. W dużych ilościach występuje w korzeniu buraka cukrowego. Bardzo często przydziela się go do grupy cukrów prostych, jednakże jest to całkowicie błędne stwierdzenie, gdyż jak wiemy z poprzedniego artykułu cukier prosty to inaczej jednocukier, a sacharoza jest zbudowana z wspomnianej wcześniej glukozy oraz fruktozy. Nadmierne spożywanie sacharozy może skutkować m.in.:
-cukrzycą
-otyłością
-miażdżycą naczyń krwionośnych
-próchnicą zębów
-chorobami serca
Laktoza- jest zbudowana z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki galaktozy. Jest składnikiem mleka ssaków, pełni funkcję odżywczą. Występuje w mleku, jogurtach, maślankach, serach, serkach wiejskich, czy śmietanach. Często słyszy się o nietolerancji laktozy. Głównie spowodowane jest to niedoborem laktazy, enzymu jelita cienkiego rozkładającego laktozę na cukry proste. Główne objawy to:
-wzdęcia
-mdłości
-ból brzucha
-kolka
Maltoza- jest zbudowana z dwóch cząsteczek glukozy. Powstaje w wyniku trawienia skrobi i glikogenu. Występuje w nektarze i pyłku niektórych roślin. Jest prawie trzy razy mniej słodka od sacharozy, lecz również stosowana jest jako substancja słodząca.