Trenujesz i nie chudniesz? Przeczytaj!

Trenujesz i nie chudniesz? Przeczytaj!

Jako trener ciągle słyszę pytania: „dlaczego nie chudnę skoro kilka razy w tygodniu ćwiczę”? Ludzie zapominają, bądź też nie wiedzą, że wysiłek fizyczny jest narzędziem w procesie redukowania tkanki tłuszczowej. Możesz trenować idealnie według rozpisanego planu i nie zauważyć żadnej zmiany sylwetkowej.

Spalanie tłuszczu a trening

Wiele osób błędnie zakłada, że trening spala tkankę tłuszczową. Rzeczywistość jest zupełnie inna. To deficyt energetyczny powoduje utratę tkanki tłuszczowej,  natomiast trening oraz zbilansowany jadłospis to jedne z dostępnych narzędzi w drodze do utraty tkanki tłuszczowej. Oczywiście zdarzą się osoby, które wprowadzając ćwiczenia zaczną być w stanie deficytu energetycznego. Jeśli nie wiesz jak przeliczyć swoje zapotrzebowanie, bądź czujny pojawi się kolejny artykuł.

 

NAUCZ SIĘ SZACOWAĆ WYDATEK ENERGETYCZNY

Ludzie mają tendencję do wyolbrzymiana ilości spalonych kalorii podczas treningu. Wynika to z niewiedzy bądź też wiary w niezawodność maszyn cardio i ich przeliczników. Dla przykładu, rozbieżność w pokazaniu ilości kalorii na bieżni w klubie CitiFit względem profesjonalnego sprzętu do pomiaru spalonej ilości kalorii potrafi wynieść około 20kcal przy zarejestrowanym wydatku na 100kcal. Reasumując gdy bieżnia pokaże Ci spalone 500kcal to biorąc pod uwagę ten margines błędu może się okazać, że w rzeczywistości spaliłeś tylko 400kcal.

Kolejnym punktem zwrotnym jest fakt, że godzina ćwiczeń nie jest ekstra czasem podczas Twojej „dniówki”. Prawdopodobnie, gdyby nie trening wydatkowałbyś energię na coś innego np. spacer 1h (150kcal), siedzenie przed tv (100kcal). Najrozsądniej jest odjąć około 100-150 kcal od ilości kalorii spalonych danego dnia na treningu.

Pamiętaj, że nasze ciało ma swoje systemy obronne i tylko do pewnego stopnia zwiększenie czasu i intensywności wysiłku ma wpływ na ogólny deficyt energetyczny. Później następuje stagnacja i dalsze zwiększanie aktywności fizycznej ma niewielki wpływ na całkowity wydatek energetyczny. Po prostu ograniczamy wydatkowanie energii z innych prostych czynności, takich jak gestykulacja, spacer.

Teraz musisz zadać sobie pytanie czy Twoje 45 minut treningu 3 razy w tygodniu to dużo czy mało? No właśnie. Warto pilnować dodatkowej aktywności fizycznej w ciągu dnia, która spowoduje wydatkowanie większej ilości kalorii.

 

Na sam koniec proste wnioski dla osób, które trenują aby zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej:

  1. Trenuj dla przyjemności i zdrowia
  2. Dieta i bilans energetyczny są nadal najważniejsze
  3. Zwiększanie czasu treningu nie podnosi wydatku energetycznego w nieskończoność
  4. Bardzo ważna jest aktywność poza treningowa
  5. Naucz się oceniać wydatek energetyczny

 

Tyle na dzisiaj- Pozdrawiam Wasz Trener Personalny Katowice.