3 suplementy, na które warto zwrócić uwagę

3 suplementy, na które warto zwrócić uwagę

  1. Kreatyna

Zaczynamy od najbardziej znanego suplementu. Jest to najdokładniej przebadany suplement o naukowo potwierdzonym działaniu. Uznawany za najsilniejszy legalny anabolik dostępny na rynku, który swoje zastosowanie znalazł w wielu dyscyplinach sportowych. Kreatyna występuje w organizmie każdego z nas, produkowana jest przede wszystkim w nerkach i wątrobie, jednak możemy ją dostarczyć również z pożywienia np. z mięsa czerwonego. Główną korzyścią suplementacji kreatyny to zwiększenie dotychczasowej intensywności oraz objętości treningowej, co przyczyni się do wzrostu siły oraz masy mięśniowej.

 

  1. Odżywka białkowa

Ciało ludzkie zbudowane jest w 15% z białek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podstawową jednostką budulcową białek są aminokwasy, które m.in chronią mięśnie przed katabolizmem. Białko korzystnie wpływa na regenerację oraz gospodarkę hormonalną. Warto zastanowić się nad suplementacją odżywki białkowej, gdy mamy problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka z pożywienia, bądź gdy w prosty sposób chcemy urozmaicić nasze posiłki. Osoba trenująca potrzebuje około 1,5-2 g/kg masy ciała w zależności od rodzaju treningu.

 

  1. Witaminy i minerały

W przypadku dużego wysiłku fizycznego lub braku różnorodności w gamie produktów w naszej diecie, krótko mówiąc, jeśli jemy codziennie to samo zapominając o prawidłowej ilości warzyw może dojść do ich niedoboru.  W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednie witaminy i minerały. Najlepszym sposobem sprawdzenia, które z nich powinniśmy zacząć suplementować będzie wykonanie badania kontrolującego poziom danej witaminy w organizmie. Najczęściej stosowane witaminy i minerały to: magnez, cynk, potas, żelazo, wapń, omega 3,  witamina c, witamina d3+k2.